این وبلاک در مورد پرورش ماهی های آکواریمی می باشد.

پنگوسی


اين گونه از ماهيان بزرگ در كشورهاي جنوب شرقي آسيا همچون تايلند ، مالزي و ويتنام يافت مي شوند . كوسه ي ملون يا پنگوسي نامي است كه به اين ماهي اطلاق مي شود و علتش هم به خاطر نحوه ي شنا كردن آن در ميانه ي آب و يا شباهت ظاهري اش با هم نام خود(كوسه) مي باشد . اين ماهيان به خانواده ي پنگاسيده ها (PANGASSIDAE) تعلق دارند . اين خانواده شامل تعدادي ماهي است كه همگي بومي جنوب شرقي آسيا بوده و حداقل تا 45 سانتيمتر رشد مي كنند . به جهت اندازه ي بزرگ و زندگي جمعي آنها اغلب شكار شده و به عنوان غذا مورد استفاده قرار مي گيرند . پنگوسي مي تواند به وزني بالغ بر 15 كيلوگرم برسد و بزرگي در حدود 120-100 سانتيمتر داشته باشد . سرعت رشد بسيار بالائي دارند و در عرض 4 سال به بلوغ جنسي مي رسند . پنگوسي ماهي بسيار عصباني است . همچنين قدرت بينايي اونیز بسيار ضعيف است .دمای مناتسب برای این ماهی ۲۵-۳۰ درجه بوده و به آب سبک و یا کمی سنگین نیاز دارد.

اين عصبانيت و هيجان اغلب هنگامي كه بصورت انفرادي نگهداري شوند تشديد مي شود . براي جلوگيري از ترسيدن ماهي كه موجب آسيب به خود ماهي و همچنين به دكوراسيون آكواريم مي گردد از ضربه زدن به شدت بپرهيزيد . اين ماهي در عميق ترين نقاط رودخانه ها مي ماند و بدين ترتيب در فصول باراني يافت مي شود . براي رشد بهتر و همچنين شادابي ماهي سعي كنيد بيشتر از 3 تا از اين ماهي را داشته باشيد ولي به خاطر داشته باشيد كه با بزرگتر شدنشان حس انزوا طلبي و همچنين محدوده طلبي آنها در مقايسه با قبل افزايش مي بابد . در اسارت اندازه ي اين ماهي ها به بيش از 55 سانتيمتر نمي رسد . ماهيان شاداب و فعالي هستند ولي از بينائي ضعيفي برخوردارند كه اين امر موجب زود عصباني شدن آنها مي شود . اين ماهيان در آبهايي با جريان تند زندگي مي كنند و در هنگام جفت گيري در خلاف جهت آب مهاجرت مي كنند . از آكواريومي با روشنائي زياد و دكوراسيون كم خوششان مي آيد و براي تداعي كردن زاد بومشان بهتر است از چند گياه شناور نيز در آكواريوم استفاده شود . آكواريوم گياه كاري شده ي بدون دكوراسيون مناسب ترين تانك براي نگهداري آنها مي باشد . پنگوسي به فضاي زيادي براي شنا كردن نياز دارد و چنين آكواريومي علاوه بر قرار دادن چنين فضايي در اختيار ماهي ، موجب عدم احساس شلوغي توسط ماهي مي شود .

ضربه زدن به شيشه ، روشن كردن ناگهاني لامپ آكواريوم و حركات ناگهاني موجب ترسيدن اين ماهي مي شود كه در چنين حالتي ماهي خود را به اطراف تانك مي كوبد و پس از مدتي در كف تانك به پشت يا بغل دراز مي كشد و يا به سطح آب و يا گوشه اي از آكواريوم پناه مي برد . پس از مدتي دوباره به حالت عادي برمي گردد و شروع به شنا كردن معمولي مي كند . اين ماهي در جواني گوشتخوار است ولي با بزرگ شدن به سمت گياه خواري پيش مي رود . در جنوب شرقي آسيا پنگوسي در حوضچه هايي نگهداري و تكثير مي شود و توسط پس ماند آشپزخانه ها ، موز، سبوس برنج و برنج پخته تغذيه مي شوند . اين ماهي در اسارت بطور طبيعي تكثير نمي شود .

تكثير آن از طريق تزريق هورمونهاي Clarius و ... انجام مي شوند . بدين ترتيب تخم ها از ماهيان نر و ماده جدا شده و در ظرفي ريخته مي شود و باهم مخلوط مي گردند ، تخم ها در دماي 30 درجه پس از 30-24 ساعت فيلتراسيون بيرون مي ايند و تبديل به بچه مي شوند.غذاهاي گياهي و گوشتي متنوع براي سلامتي آنها بسيار مناسب است . همچنين مي توان از غذاهايي چون : ميگو ، پلت ها و كرم خوني اسفناج سبوس برنج و ساير غذاها استفاده كرد . ممكن است در هنگام نقل و انتقال و بخصوص زماني كه بصورت انفرادي نگهداري مي شوند قهر كنند و غذا نخورند ولي جاي نگراني نيست مي توان با دادن غذا مورد علاقه شان آنها را به روال عادي باز گرداند .

يكي از غذاهاي پيشنهادي مخلوط غذاهاي گياهي چون اسفناج ، كاهو يا نخود فرنگي و ... سبوس برنج ، مرغ ، ماهي و ژلاتين است. بعد از مخلوط كردن مقداري ويتامين C و ساير ملزومات ماهيان ، به صورت يخ زده در اختيار آنها قرار دهيد .نویسنده : علی
تاریخ : پنجشنبه بیستم تیر ۱۳۸۷

قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

purchase vpn

بازی اندروید